Ceny mieszkań w Krakowie
Mediana ceny 1 m² mieszkania w Krakowie wynosi 14 964 zł. Policzyliśmy ją z 13 083 sprzedaży na wolnym rynku za ostatnie 12 miesięcy (sierpień 2025 – sierpień 2026), z Rejestru Cen Nieruchomości — czyli z cen, za które mieszkania naprawdę zmieniły właściciela, a nie z ofert.
Mediana jest o 9% wyższa niż mediana województwa (13 699 zł/m²). Cała Polska: 9 500 zł/m². Ta sama metoda; okres każdej gminy kończy się na jej najnowszych aktach, więc końce okresów mogą się różnić o kilka miesięcy.
Jak zmieniały się ceny mieszkań w Krakowie
| Okres | Sprzedaże | Mediana zł/m² | Połowa transakcji, zł/m² |
|---|---|---|---|
| Ostatnie 12 miesięcysierpień 2025 – sierpień 2026 | 13 083 | 14 964 | 13 159–17 122 |
| 2026 (do września) | 8 533 | 15 093 | 13 319–17 286 |
| 2025 | 12 114 | 14 571 | 12 586–16 705 |
| 2024 | 13 913 | 13 213 | 11 157–15 800 |
| 2023 | 15 292 | 11 148 | 9 622–13 299 |
| 2022 | 14 737 | 10 044 | 8 736–11 781 |
| 2021 | 15 915 | 8 894 | 7 600–10 448 |
Mediana to cena, od której połowa mieszkań sprzedała się taniej, a połowa drożej. Ceny bez urealnienia — każda liczba to cena z dnia aktu. Rok bieżący jest niepełny, a starostwa dosyłają akty z opóźnieniem, dlatego „ostatnie miesiące” liczymy wstecz od najnowszych aktów w rejestrze tej gminy (sierpień 2026; pojedyncze akty z późniejszą datą pomijamy przy wyznaczaniu tej granicy).
Ceny według liczby pokoi
| Mieszkanie | Sprzedaże | Mediana zł/m² | Typowa cena | Typowy metraż |
|---|---|---|---|---|
| 1 pokój* | 2 315 | 17 018 | 510 000 zł | 30 m² |
| 2 pokoje* | 8 932 | 15 357 | 622 000 zł | 40 m² |
| 3 pokoje* | 8 883 | 14 154 | 773 591 zł | 55 m² |
| 4 i więcej pokoi* | 4 731 | 13 200 | 985 000 zł | 74 m² |
Ostatnie 24 miesiące. * Pokoje według Rejestru Cen Nieruchomości — rejestr podaje liczbę izb, a część starostw wlicza do nich kuchnię, więc „3” bywa mieszkaniem z dwoma pokojami i kuchnią.
Rejony miasta: Kraków
Rejon to jednostka ewidencyjna, w której starostwo zapisuje akt — obejmuje kilka dzielnic.
| Rejon | Mediana zł/m² | Sprzedaże (24 mies.) |
|---|---|---|
| Śródmieście | 17 611 | 3 733 |
| Krowodrza | 15 397 | 6 910 |
| Podgórze | 14 840 | 9 844 |
| Nowa Huta | 13 082 | 4 387 |
Ile jest warte Twoje mieszkanie w Krakowie?
Mediana dla miasta to nie cena Twojego lokalu — piętro, metraż, rok budowy, strona okien i najbliższa okolica przesuwają ją o dziesiątki procent. Wycena porównuje Twoje mieszkanie z konkretnymi transakcjami z okolicy, a raport dokłada słońce w oknach, plan miejscowy i to, co może powstać obok.
Wyceń mieszkanieJak liczymy
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwa — ceny z aktów notarialnych. Bierzemy tylko lokale mieszkalne sprzedane na wolnym rynku, w całości (bez sprzedaży udziałów), o powierzchni 15–200 m². Akt obejmujący kilka mieszkań liczymy jako jedną sprzedaż. Odrzucamy zapisy z ceną poniżej 2 000 zł/m² albo powyżej 100 000 zł/m² — to błędy w rejestrze, nie rynek.
Strona powstaje tylko tam, gdzie w ciągu 24 miesięcy było co najmniej 30 takich sprzedaży, a wiersz tabeli — gdy ma co najmniej 10. Dane przeliczamy co tydzień.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie?
Mediana ceny 1 m² mieszkania sprzedanego na wolnym rynku w Krakowie za ostatnie 12 miesięcy (sierpień 2025 – sierpień 2026) to 14 964 zł, policzona z 13 083 sprzedaży z aktów notarialnych. Typowe sprzedane mieszkanie miało 49 m² i kosztowało ok. 722 798 zł; połowa transakcji mieściła się między 13 159 a 17 122 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Krakowie rosną?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy (14 964 zł/m², 13 083 sprzedaże) wzrosła o 5% wobec 12 miesięcy wcześniej (14 253 zł/m², 11 791 sprzedaży). Część różnicy może wynikać z tego, jakie mieszkania akurat się sprzedały (nowe czy stare, duże czy małe), a nie ze zmiany cen.
Ile kosztuje 1 m² mieszkania według liczby pokoi w Krakowie?
Mediany z ostatnich 24 miesięcy: 1 pokój — 17 018 zł/m² (2 315 sprzedaży); 2 pokoje — 15 357 zł/m² (8 932 sprzedaże); 3 pokoje — 14 154 zł/m² (8 883 sprzedaże); 4 i więcej pokoi — 13 200 zł/m² (4 731 sprzedaży). Liczba pokoi pochodzi z rejestru, który podaje liczbę izb — część starostw wlicza do nich kuchnię.
Skąd pochodzą dane o cenach mieszkań w Krakowie?
Z Rejestru Cen Nieruchomości prowadzonego przez starostwa — to ceny z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń. Liczymy tylko sprzedaże lokali mieszkalnych na wolnym rynku, w całości (bez udziałów), a akt obejmujący kilka mieszkań to jedna sprzedaż.
Inne gminy w województwie małopolskim
- Bochnia (gmina wiejska)
- Brzesko
- Chrzanów
- Libiąż
- Trzebinia
- Dąbrowa Tarnowska
- Gorlice
- Krzeszowice
- Liszki
- Mogilany
- Skawina
- Wielka Wieś
- Zabierzów
- Zielonki
- Limanowa
- Miechów
- Myślenice
- Chełmiec
- Krynica-Zdrój
- Stary Sącz
- Nowy Targ
- Szczawnica
- Rabka-Zdrój
- Olkusz
Wszystkie gminy województwa małopolskiego · Ceny mieszkań w Polsce