Ceny mieszkań w rejonie Śródmieście (Kraków)

Rejon miasta (jednostka ewidencyjna) · woj. małopolskie · stan na 8 listopada 2026 · ceny z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń

Za ostatnie 12 miesięcy (sierpień 2025 – sierpień 2026) mieszkania w rejonie Śródmieście (Kraków) sprzedawano po 17 611 zł za m² — to mediana z 1 756 sprzedaży zapisanych w aktach notarialnych. Połowa transakcji mieściła się między 14 795 a 21 060 zł/m².

Mediana ceny za m²
17 611 zł
1 756 sprzedaży, ostatnie 12 miesięcy
Typowa cena mieszkania
784 896 zł
mediana ceny całego lokalu
Typowy metraż
46 m²
mediana powierzchni sprzedanych
Zmiana rok do roku
+5%
16 743 → 17 611 zł/m²

Mediana jest o 18% wyższa niż mediana całego miasta (14 964 zł/m²). Mediana jest o 29% wyższa niż mediana województwa (13 699 zł/m²). Cała Polska: 9 500 zł/m². Ta sama metoda; okres każdej gminy kończy się na jej najnowszych aktach, więc końce okresów mogą się różnić o kilka miesięcy.

Jak zmieniały się ceny mieszkań w rejonie Śródmieście (Kraków)

202120222023202420252026
OkresSprzedażeMediana zł/m²Połowa transakcji, zł/m²
Ostatnie 12 miesięcysierpień 2025 – sierpień 20261 756 17 61114 795–21 060
2026 (do września)1 09517 45414 658–20 582
20251 97416 92614 766–20 344
20242 20615 74413 496–18 715
20232 05113 33811 226–16 197
20222 02812 27410 347–14 300
20213 22910 0218 752–12 231

Mediana to cena, od której połowa mieszkań sprzedała się taniej, a połowa drożej. Ceny bez urealnienia — każda liczba to cena z dnia aktu. Rok bieżący jest niepełny, a starostwa dosyłają akty z opóźnieniem, dlatego „ostatnie miesiące” liczymy wstecz od najnowszych aktów w rejestrze tej gminy (sierpień 2026; pojedyncze akty z późniejszą datą pomijamy przy wyznaczaniu tej granicy).

Ceny według liczby pokoi

MieszkanieSprzedażeMediana zł/m²Typowa cenaTypowy metraż
1 pokój*66019 932 650 000 zł32 m²
2 pokoje*1 18117 559 710 000 zł40 m²
3 pokoje*1 19616 022 891 656 zł55 m²
4 i więcej pokoi*69315 311 1 242 130 zł79 m²

Ostatnie 24 miesiące. * Pokoje według Rejestru Cen Nieruchomości — rejestr podaje liczbę izb, a część starostw wlicza do nich kuchnię, więc „3” bywa mieszkaniem z dwoma pokojami i kuchnią.

Ile jest warte Twoje mieszkanie w rejonie Śródmieście (Kraków)?

Mediana dla rejonu to nie cena Twojego lokalu — piętro, metraż, rok budowy, strona okien i najbliższa okolica przesuwają ją o dziesiątki procent. Wycena porównuje Twoje mieszkanie z konkretnymi transakcjami z okolicy, a raport dokłada słońce w oknach, plan miejscowy i to, co może powstać obok.

Wyceń mieszkanie

Jak liczymy

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwa — ceny z aktów notarialnych. Bierzemy tylko lokale mieszkalne sprzedane na wolnym rynku, w całości (bez sprzedaży udziałów), o powierzchni 15–200 m². Akt obejmujący kilka mieszkań liczymy jako jedną sprzedaż. Odrzucamy zapisy z ceną poniżej 2 000 zł/m² albo powyżej 100 000 zł/m² — to błędy w rejestrze, nie rynek.

Strona powstaje tylko tam, gdzie w ciągu 24 miesięcy było co najmniej 30 takich sprzedaży, a wiersz tabeli — gdy ma co najmniej 10. Dane przeliczamy co tydzień.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje mieszkanie w rejonie Śródmieście (Kraków)?

Mediana ceny 1 m² mieszkania sprzedanego na wolnym rynku w rejonie Śródmieście (Kraków) za ostatnie 12 miesięcy (sierpień 2025 – sierpień 2026) to 17 611 zł, policzona z 1 756 sprzedaży z aktów notarialnych. Typowe sprzedane mieszkanie miało 46 m² i kosztowało ok. 784 896 zł; połowa transakcji mieściła się między 14 795 a 21 060 zł/m².

Czy ceny mieszkań w rejonie Śródmieście (Kraków) rosną?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy (17 611 zł/m², 1 756 sprzedaży) wzrosła o 5% wobec 12 miesięcy wcześniej (16 743 zł/m², 1 977 sprzedaży). Część różnicy może wynikać z tego, jakie mieszkania akurat się sprzedały (nowe czy stare, duże czy małe), a nie ze zmiany cen.

Ile kosztuje 1 m² mieszkania według liczby pokoi w rejonie Śródmieście (Kraków)?

Mediany z ostatnich 24 miesięcy: 1 pokój — 19 932 zł/m² (660 sprzedaży); 2 pokoje — 17 559 zł/m² (1 181 sprzedaży); 3 pokoje — 16 022 zł/m² (1 196 sprzedaży); 4 i więcej pokoi — 15 311 zł/m² (693 sprzedaże). Liczba pokoi pochodzi z rejestru, który podaje liczbę izb — część starostw wlicza do nich kuchnię.

Skąd pochodzą dane o cenach mieszkań w rejonie Śródmieście (Kraków)?

Z Rejestru Cen Nieruchomości prowadzonego przez starostwa — to ceny z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń. Liczymy tylko sprzedaże lokali mieszkalnych na wolnym rynku, w całości (bez udziałów), a akt obejmujący kilka mieszkań to jedna sprzedaż.

Pozostałe rejony: Kraków

Ceny mieszkań — cały Kraków

Wszystkie gminy województwa małopolskiego · Ceny mieszkań w Polsce