Ceny mieszkań w gminie Andrychów

Gmina miejsko-wiejska · woj. małopolskie · stan na 8 listopada 2026 · ceny z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń

Mediana ceny 1 m² mieszkania w gminie Andrychów wynosi 7 647 zł. Policzyliśmy ją z 106 sprzedaży na wolnym rynku za ostatnie 12 miesięcy (maj 2025 – kwiecień 2026), z Rejestru Cen Nieruchomości — czyli z cen, za które mieszkania naprawdę zmieniły właściciela, a nie z ofert.

Mediana ceny za m²
7 647 zł
106 sprzedaży, ostatnie 12 miesięcy
Typowa cena mieszkania
350 000 zł
mediana ceny całego lokalu
Typowy metraż
46 m²
mediana powierzchni sprzedanych
Zmiana rok do roku
+12%
6 811 → 7 647 zł/m²

Mediana jest o 44% niższa niż mediana województwa (13 699 zł/m²). Cała Polska: 9 500 zł/m². Ta sama metoda; okres każdej gminy kończy się na jej najnowszych aktach, więc końce okresów mogą się różnić o kilka miesięcy.

Jak zmieniały się ceny mieszkań w gminie Andrychów

202120222023202420252026
OkresSprzedażeMediana zł/m²Połowa transakcji, zł/m²
Ostatnie 12 miesięcymaj 2025 – kwiecień 2026106 7 6476 165–9 616
2026 (do maja)277 4356 342–8 751
20251107 2325 958–9 009
2024856 6925 736–7 826
2023875 3334 814–5 853
2022475 3724 890–6 130
20211074 7624 367–5 463

Mediana to cena, od której połowa mieszkań sprzedała się taniej, a połowa drożej. Ceny bez urealnienia — każda liczba to cena z dnia aktu. Rok bieżący jest niepełny, a starostwa dosyłają akty z opóźnieniem, dlatego „ostatnie miesiące” liczymy wstecz od najnowszych aktów w rejestrze tej gminy (kwiecień 2026; pojedyncze akty z późniejszą datą pomijamy przy wyznaczaniu tej granicy).

Ceny według liczby pokoi

MieszkanieSprzedażeMediana zł/m²Typowa cenaTypowy metraż
1 pokój*128 886 451 500 zł59 m²
2 pokoje*638 615 377 812 zł43 m²
3 pokoje*766 544 280 000 zł45 m²
4 i więcej pokoi*416 170 360 000 zł62 m²

Ostatnie 24 miesiące. * Pokoje według Rejestru Cen Nieruchomości — rejestr podaje liczbę izb, a część starostw wlicza do nich kuchnię, więc „3” bywa mieszkaniem z dwoma pokojami i kuchnią.

Ile jest warte Twoje mieszkanie w gminie Andrychów?

Mediana dla gminy to nie cena Twojego lokalu — piętro, metraż, rok budowy, strona okien i najbliższa okolica przesuwają ją o dziesiątki procent. Wycena porównuje Twoje mieszkanie z konkretnymi transakcjami z okolicy, a raport dokłada słońce w oknach, plan miejscowy i to, co może powstać obok.

Wyceń mieszkanie

Jak liczymy

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwa — ceny z aktów notarialnych. Bierzemy tylko lokale mieszkalne sprzedane na wolnym rynku, w całości (bez sprzedaży udziałów), o powierzchni 15–200 m². Akt obejmujący kilka mieszkań liczymy jako jedną sprzedaż. Odrzucamy zapisy z ceną poniżej 2 000 zł/m² albo powyżej 100 000 zł/m² — to błędy w rejestrze, nie rynek.

Strona powstaje tylko tam, gdzie w ciągu 24 miesięcy było co najmniej 30 takich sprzedaży, a wiersz tabeli — gdy ma co najmniej 10. Dane przeliczamy co tydzień.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje mieszkanie w gminie Andrychów?

Mediana ceny 1 m² mieszkania sprzedanego na wolnym rynku w gminie Andrychów za ostatnie 12 miesięcy (maj 2025 – kwiecień 2026) to 7 647 zł, policzona z 106 sprzedaży z aktów notarialnych. Typowe sprzedane mieszkanie miało 46 m² i kosztowało ok. 350 000 zł; połowa transakcji mieściła się między 6 165 a 9 616 zł/m².

Czy ceny mieszkań w gminie Andrychów rosną?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy (7 647 zł/m², 106 sprzedaży) wzrosła o 12% wobec 12 miesięcy wcześniej (6 811 zł/m², 88 sprzedaży). Część różnicy może wynikać z tego, jakie mieszkania akurat się sprzedały (nowe czy stare, duże czy małe), a nie ze zmiany cen.

Ile kosztuje 1 m² mieszkania według liczby pokoi w gminie Andrychów?

Mediany z ostatnich 24 miesięcy: 1 pokój — 8 886 zł/m² (12 sprzedaży); 2 pokoje — 8 615 zł/m² (63 sprzedaże); 3 pokoje — 6 544 zł/m² (76 sprzedaży); 4 i więcej pokoi — 6 170 zł/m² (41 sprzedaży). Liczba pokoi pochodzi z rejestru, który podaje liczbę izb — część starostw wlicza do nich kuchnię.

Skąd pochodzą dane o cenach mieszkań w gminie Andrychów?

Z Rejestru Cen Nieruchomości prowadzonego przez starostwa — to ceny z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń. Liczymy tylko sprzedaże lokali mieszkalnych na wolnym rynku, w całości (bez udziałów), a akt obejmujący kilka mieszkań to jedna sprzedaż.

Ceny mieszkań w okolicy

Inne gminy w województwie małopolskim

Wszystkie gminy województwa małopolskiego · Ceny mieszkań w Polsce