Ceny mieszkań w Pile

Gmina miejska · woj. wielkopolskie · stan na 8 listopada 2026 · ceny z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń

Ile naprawdę płaci się za mieszkanie w Pile? Według aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy (sierpień 2025 – sierpień 2026) — 7 896 zł/m² w medianie, z 415 sprzedaży. Typowe sprzedane mieszkanie miało 48 m² i kosztowało ok. 356 018 zł.

Mediana ceny za m²
7 896 zł
415 sprzedaży, ostatnie 12 miesięcy
Typowa cena mieszkania
356 018 zł
mediana ceny całego lokalu
Typowy metraż
48 m²
mediana powierzchni sprzedanych
Zmiana rok do roku
+2%
7 737 → 7 896 zł/m²

Mediana jest o 10% niższa niż mediana województwa (8 729 zł/m²). Cała Polska: 9 500 zł/m². Ta sama metoda; okres każdej gminy kończy się na jej najnowszych aktach, więc końce okresów mogą się różnić o kilka miesięcy.

Jak zmieniały się ceny mieszkań w Pile

202120222023202420252026
OkresSprzedażeMediana zł/m²Połowa transakcji, zł/m²
Ostatnie 12 miesięcysierpień 2025 – sierpień 2026415 7 8966 057–9 051
2026 (do września)2487 3985 746–9 176
20254557 9556 279–8 879
20244546 7166 028–7 750
20235036 0365 092–6 526
20224375 1664 950–5 915
20215904 9914 800–5 312

Mediana to cena, od której połowa mieszkań sprzedała się taniej, a połowa drożej. Ceny bez urealnienia — każda liczba to cena z dnia aktu. Rok bieżący jest niepełny, a starostwa dosyłają akty z opóźnieniem, dlatego „ostatnie miesiące” liczymy wstecz od najnowszych aktów w rejestrze tej gminy (sierpień 2026; pojedyncze akty z późniejszą datą pomijamy przy wyznaczaniu tej granicy).

Ceny według liczby pokoi

MieszkanieSprzedażeMediana zł/m²Typowa cenaTypowy metraż
1 pokój*8712 177 242 931 zł20 m²
2 pokoje*2527 887 285 062 zł37 m²
3 pokoje*3087 658 376 604 zł51 m²
4 i więcej pokoi*2226 631 437 500 zł65 m²

Ostatnie 24 miesiące. * Pokoje według Rejestru Cen Nieruchomości — rejestr podaje liczbę izb, a część starostw wlicza do nich kuchnię, więc „3” bywa mieszkaniem z dwoma pokojami i kuchnią.

Ile jest warte Twoje mieszkanie w Pile?

Mediana dla miasta to nie cena Twojego lokalu — piętro, metraż, rok budowy, strona okien i najbliższa okolica przesuwają ją o dziesiątki procent. Wycena porównuje Twoje mieszkanie z konkretnymi transakcjami z okolicy, a raport dokłada słońce w oknach, plan miejscowy i to, co może powstać obok.

Wyceń mieszkanie

Jak liczymy

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwa — ceny z aktów notarialnych. Bierzemy tylko lokale mieszkalne sprzedane na wolnym rynku, w całości (bez sprzedaży udziałów), o powierzchni 15–200 m². Akt obejmujący kilka mieszkań liczymy jako jedną sprzedaż. Odrzucamy zapisy z ceną poniżej 2 000 zł/m² albo powyżej 100 000 zł/m² — to błędy w rejestrze, nie rynek.

Strona powstaje tylko tam, gdzie w ciągu 24 miesięcy było co najmniej 30 takich sprzedaży, a wiersz tabeli — gdy ma co najmniej 10. Dane przeliczamy co tydzień.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje mieszkanie w Pile?

Mediana ceny 1 m² mieszkania sprzedanego na wolnym rynku w Pile za ostatnie 12 miesięcy (sierpień 2025 – sierpień 2026) to 7 896 zł, policzona z 415 sprzedaży z aktów notarialnych. Typowe sprzedane mieszkanie miało 48 m² i kosztowało ok. 356 018 zł; połowa transakcji mieściła się między 6 057 a 9 051 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Pile rosną?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy (7 896 zł/m², 415 sprzedaży) wzrosła o 2% wobec 12 miesięcy wcześniej (7 737 zł/m², 454 sprzedaże). Część różnicy może wynikać z tego, jakie mieszkania akurat się sprzedały (nowe czy stare, duże czy małe), a nie ze zmiany cen.

Ile kosztuje 1 m² mieszkania według liczby pokoi w Pile?

Mediany z ostatnich 24 miesięcy: 1 pokój — 12 177 zł/m² (87 sprzedaży); 2 pokoje — 7 887 zł/m² (252 sprzedaże); 3 pokoje — 7 658 zł/m² (308 sprzedaży); 4 i więcej pokoi — 6 631 zł/m² (222 sprzedaże). Liczba pokoi pochodzi z rejestru, który podaje liczbę izb — część starostw wlicza do nich kuchnię.

Skąd pochodzą dane o cenach mieszkań w Pile?

Z Rejestru Cen Nieruchomości prowadzonego przez starostwa — to ceny z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń. Liczymy tylko sprzedaże lokali mieszkalnych na wolnym rynku, w całości (bez udziałów), a akt obejmujący kilka mieszkań to jedna sprzedaż.

Ceny mieszkań w okolicy

Inne gminy w województwie wielkopolskim

Wszystkie gminy województwa wielkopolskiego · Ceny mieszkań w Polsce