Ceny mieszkań w Rudzie Śląskiej

Gmina miejska · woj. śląskie · stan na 8 listopada 2026 · ceny z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń

Mediana ceny 1 m² mieszkania w Rudzie Śląskiej wynosi 5 540 zł. Policzyliśmy ją z 467 sprzedaży na wolnym rynku za ostatnie 12 miesięcy (czerwiec 2025 – czerwiec 2026), z Rejestru Cen Nieruchomości — czyli z cen, za które mieszkania naprawdę zmieniły właściciela, a nie z ofert.

Mediana ceny za m²
5 540 zł
467 sprzedaży, ostatnie 12 miesięcy
Typowa cena mieszkania
269 000 zł
mediana ceny całego lokalu
Typowy metraż
48 m²
mediana powierzchni sprzedanych
Zmiana rok do roku
-3%
5 704 → 5 540 zł/m²

Mediana jest o 21% niższa niż mediana województwa (6 970 zł/m²). Cała Polska: 9 500 zł/m². Ta sama metoda; okres każdej gminy kończy się na jej najnowszych aktach, więc końce okresów mogą się różnić o kilka miesięcy.

Jak zmieniały się ceny mieszkań w Rudzie Śląskiej

202120222023202420252026
OkresSprzedażeMediana zł/m²Połowa transakcji, zł/m²
Ostatnie 12 miesięcyczerwiec 2025 – czerwiec 2026467 5 5404 456–7 362
2026 (do sierpnia)2165 8174 576–7 234
20254645 2594 302–6 771
20245285 6324 426–6 732
20234484 3503 735–5 457
20225084 2283 573–4 945
20218433 9653 329–4 577

Mediana to cena, od której połowa mieszkań sprzedała się taniej, a połowa drożej. Ceny bez urealnienia — każda liczba to cena z dnia aktu. Rok bieżący jest niepełny, a starostwa dosyłają akty z opóźnieniem, dlatego „ostatnie miesiące” liczymy wstecz od najnowszych aktów w rejestrze tej gminy (czerwiec 2026; pojedyncze akty z późniejszą datą pomijamy przy wyznaczaniu tej granicy).

Ceny według liczby pokoi

MieszkanieSprzedażeMediana zł/m²Typowa cenaTypowy metraż
1 pokój*375 433 169 900 zł33 m²
2 pokoje*3035 540 210 000 zł41 m²
3 pokoje*4655 516 267 500 zł50 m²
4 i więcej pokoi*1885 869 382 000 zł68 m²

Ostatnie 24 miesiące. * Pokoje według Rejestru Cen Nieruchomości — rejestr podaje liczbę izb, a część starostw wlicza do nich kuchnię, więc „3” bywa mieszkaniem z dwoma pokojami i kuchnią.

Ile jest warte Twoje mieszkanie w Rudzie Śląskiej?

Mediana dla miasta to nie cena Twojego lokalu — piętro, metraż, rok budowy, strona okien i najbliższa okolica przesuwają ją o dziesiątki procent. Wycena porównuje Twoje mieszkanie z konkretnymi transakcjami z okolicy, a raport dokłada słońce w oknach, plan miejscowy i to, co może powstać obok.

Wyceń mieszkanie

Jak liczymy

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwa — ceny z aktów notarialnych. Bierzemy tylko lokale mieszkalne sprzedane na wolnym rynku, w całości (bez sprzedaży udziałów), o powierzchni 15–200 m². Akt obejmujący kilka mieszkań liczymy jako jedną sprzedaż. Odrzucamy zapisy z ceną poniżej 2 000 zł/m² albo powyżej 100 000 zł/m² — to błędy w rejestrze, nie rynek.

Strona powstaje tylko tam, gdzie w ciągu 24 miesięcy było co najmniej 30 takich sprzedaży, a wiersz tabeli — gdy ma co najmniej 10. Dane przeliczamy co tydzień.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje mieszkanie w Rudzie Śląskiej?

Mediana ceny 1 m² mieszkania sprzedanego na wolnym rynku w Rudzie Śląskiej za ostatnie 12 miesięcy (czerwiec 2025 – czerwiec 2026) to 5 540 zł, policzona z 467 sprzedaży z aktów notarialnych. Typowe sprzedane mieszkanie miało 48 m² i kosztowało ok. 269 000 zł; połowa transakcji mieściła się między 4 456 a 7 362 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Rudzie Śląskiej rosną?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy (5 540 zł/m², 467 sprzedaży) spadła o 3% wobec 12 miesięcy wcześniej (5 704 zł/m², 532 sprzedaże). Część różnicy może wynikać z tego, jakie mieszkania akurat się sprzedały (nowe czy stare, duże czy małe), a nie ze zmiany cen.

Ile kosztuje 1 m² mieszkania według liczby pokoi w Rudzie Śląskiej?

Mediany z ostatnich 24 miesięcy: 1 pokój — 5 433 zł/m² (37 sprzedaży); 2 pokoje — 5 540 zł/m² (303 sprzedaże); 3 pokoje — 5 516 zł/m² (465 sprzedaży); 4 i więcej pokoi — 5 869 zł/m² (188 sprzedaży). Liczba pokoi pochodzi z rejestru, który podaje liczbę izb — część starostw wlicza do nich kuchnię.

Skąd pochodzą dane o cenach mieszkań w Rudzie Śląskiej?

Z Rejestru Cen Nieruchomości prowadzonego przez starostwa — to ceny z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń. Liczymy tylko sprzedaże lokali mieszkalnych na wolnym rynku, w całości (bez udziałów), a akt obejmujący kilka mieszkań to jedna sprzedaż.

Inne gminy w województwie śląskim

Wszystkie gminy województwa śląskiego · Ceny mieszkań w Polsce